Kredyt hipoteczny – co warto o nim wiedzieć?
Po kredyt hipoteczny często przychodzą pary do banków, którym marzy się własny kąt. Taki kredyt można otrzymać na mieszkanie, dom lub miejsce, w którym chce się wykonywać działalność. Jest on jednak bardziej obostrzony pewnymi dokumentami i formalnościami niż zwyczajny kredyt konsumenci. Proces jego wzięcia jest również dłuższy. Co warto wiedzieć o kredycie hipotecznym? Zapraszam do poniższego artykułu. Poniżej, kilka cennych wskazówek.
Znalezienie wymarzonego domu
Gdy w końcu, po miesiącach poszukiwań, znaleźliśmy w końcu wymarzony dom, który będzie naszym miejscem na ziemi – jest to dobry czas, by udać się do banku w celu załatwienia stosownych formalności. Pierwsza wizyta w banku zazwyczaj odbywa się z tzw. doradcą finansowym, który dokładnie wyliczy jaką mamy zdolność kredytową (na podstawie naszych zarobków) oraz na jaki kredyt z jakim oprocentowaniem możemy liczyć. W przypadku kredyty hipotecznego tak naprawdę ważne jest wszystko – wiek kredytobiorców, ich dochody, miejsce zatrudnienia, ilość osób tworzących dane gospodarstwo, czas na jaki chcą wziąć kredyt, wkład własny itp. Taki doradca przedstawia ofertę banku, która jest dla nas najbardziej korzystna. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, iż na pewno ten kredyt w ty banku otrzymamy.
Szereg formalności
Kredyt hipoteczny to szereg formalności, które muszą załatwić kredytobiorcy. Od mnóstwa dokumentów z swoich zakładów pracy, z urzędów, z banków, w których posiada się konta, po dokumentację domu, który chce się zakupić itp. Następnie z banku wysyłany jest rzeczoznawca, który samodzielnie dokona wyceny nieruchomości. Ma to na celu porównanie, czy kredyt o który starają się kredytobiorcy tak naprawdę starczy na ten wskazany dom lub jego wykończenie (o ile jest ono potrzebne). Warto tu zaznaczyć, iż kredyt hipoteczny może być właśnie zwiększony o sumę pieniędzy, którą chcemy przeznaczyć na wykończenie danej nieruchomości (no. 50 tys. zł, 100 tys.zł). Wówczas tą część pieniędzy, bank który przyznał nam kredyt wypłaca w tzw. transzach, w których to mają być zrobione określone rzeczy w danej nieruchomości. Następne transze wypłacane są wówczas, gdy określone prace zostały wykonane. Wiele banków daje kredytobiorcom także jedną całą transzę przy zakupie nieruchomości. Wówczas po jakimś czasie (np. po 6 miesiącach) rzeczoznawcza przyjeżdża do tej nieruchomości i sprawdza, czy wszystkie wskazane przez kredytobiorców prace zostały wykonane zgodnie z przedstawionym do banku planem. Jest to powszechne rozwiązanie.