Jak optymalizować podatki?

W życiu pewne są dwie rzeczy — śmierć oraz podatki, a przynajmniej mówi tak popularne przysłowie. Podatki są, jakie są, nie mamy na to wpływu i należy je płacić, ale wpływ mamy na to, co możemy sobie od tych podatków odliczyć lub w jaki sposób się rozliczać. Warto poznać dwie dobre metody na to, aby móc obniżyć wysokość podatków, kiedy jesteśmy przedsiębiorcami.

Koszt uzyskania przychodu

Koszty uzyskania przychodu (więcej w temacie: https://kapitalni.org/pl/artykuly/koszty-uzyskania-przychodu-co-to-jest-i-jak-je-liczyc,73,548) mogą być największym naszym odliczeniem od dochodu, które finalnie wpływa na wysokość płaconego przez nas podatku. Przedsiębiorcy mają jednak czasami problemy z tym, co faktycznie jako koszt uzyskania przychodu mogą traktować. Często prowadzi to do sytuacji, kiedy z lęku przed błędem nie rozliczają faktycznego kosztu uzyskania przychodu, lub wprost przeciwnie, nadinterpretują oni przepisy, licząc na niewykrycie nadużycia.

Warto jest zacząć od podstaw. Ustawa określa, że od podatku możemy odliczyć poniesione wydatki, których celem było podniesienie lub utrzymanie dotychczasowych wpływów. Jak widać definicja ta może być dość szeroko interpretowana. Warto jednak pamiętać, że każde nasze odliczenie od dochodu musi być poparte swego rodzaju dowodem. Potrzebne jest to po to, aby w przypadku kontroli przez urząd skarbowy, można wykazać, że faktycznie cel odliczonych wydatków był taki, jaki przewiduje ustawa.

Dokumentacja i dowody

Dokumentacja i ewidencja prowadzonych wydatków na zabezpieczenie dochodu powinna być jak najbardziej szczegółowa. Każdy nawet najmniej istotny z pozoru szczegół może być na wagę złota (i to dosłownie). Dobrze jest mieć archiwum maili dotyczących odliczeń, oferty zleceniobiorców itp.

IP Box

IP Box jest totalną nowością, jeżeli chodzi o płacenie podatków przez przedsiębiorców. Pierwszy raz możemy z IP Boksu korzystać w roku 2020, rozliczając się za rok 2019. Jeżeli kwalifikujemy się do takiego rozliczenia, możemy zapłacić nawet o 14% mniejszy podatek. Musimy jednak oczywiście spełnić kilka warunków.

Pierwszym warunkiem jest konieczność prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej. Drugim warunkiem jest ten, który mówi, że w wyniku tej działalności musi powstać kwalifikowana własność intelektualna, na przykład patent. Trzecim kryterium jest natomiast konieczność, aby dzięki osiągniętej własności intelektualnej był wygenerowany zysk. Wytyczne te powodują, że sporo małych i średnich przedsiębiorców w Polsce ma okazję załapać się na ulgę. Najczęstszym problemem jest jednak kryterium nr 3.