Jakie są zalety urlopu ojcowskiego?

Trzeba zdawać sobie sprawę, że najbardziej istotny dla właściwego przebiegu rozwoju dziecka jest bliski kontakt zarówno z matką, jak i tatą. Ojcom rekomendowane jest zatem korzystanie z możliwości jakie daje im polskie prawo. Doskonałym przykładem tego jest urlop ojcowski.

Zalety urlopu ojcowskiego

Zdecydowanie najważniejszą zaletą omawianego urlopu ojcowskiego jest fakt, że mężczyzna jest uznawany na równoprawnego rodzica z matką. Panowie mogą w ten sposób nawiązywać zdecydowanie większy kontakt ze swoją pociechą już w okresie niemowlęctwa. Ponadto bardzo istotne dla młodych ojców jest poczucie bycia rodzicem.

Atutem tego urlopu jest również poprawa czy wzmacnianie relacji w małżeństwie. Ojciec nie powinien także czuć się w żaden sposób odrzucony, ponieważ wykonuje niezwykle istotną rolę. Do zalet urlopu ojcowskiego należy zaliczyć także fakt, że jest on pełnopłatny. Ojciec będzie zatem otrzymywał od pracodawcy pełne wynagrodzenie.

Czy panowie często decydują się na omawiany rodzaj urlopu?

Można zaobserwować, że z roku na rok coraz więcej panów podejmuje decyzję o wzięciu takiego urlopu. Polacy są bowiem coraz bardziej świadomi jeżeli chodzi o właściwe wychowywanie dzieci czy podchodzenie do szeroko rozumianej odpowiedzialności. Mężczyźni widzą już praktycznie same zalety w urlopie ojcowskim. Należy pamiętać, że nie ma praktycznie żadnych przeciwwskazań, by role w rodzinie nie mogły się uzupełniać. Kobieta nie ma zatem obowiązku pozostawania w domu, może bowiem z ojcem dziecka dbać o swoją karierę czy spotykać się z ludźmi. Warto również zdawać sobie sprawę, że urlop ojcowski nie jest pewnego rodzaju założeniem ojcom fartuszków. Jest to bowiem pomoc w bardzo istotnej kwestii, jaką jest wychowywanie dziecka.

Podsumowanie

Omawiany rodzaj urlopu jest doskonałym rozwiązaniem, dzięki któremu zarówno dziecko, jak i jego rodzice będą mogli czuć się w rodzinie zdecydowanie najlepiej. Dziecku w ten bardzo prosty sposób jest gwarantowana możliwość częstszego obcowania z własnym tatą. Ponadto ojciec nie tylko pobiera normalne wynagrodzenie, ale również uczy się zdecydowanie najważniejszej roli w całym jego życiu. Z kolei matka będzie miała możliwość nie tylko podjęcia pracy, nie będzie także czuła presji polegającej na samodzielnym wychowywaniu dziecka.