Progi podatkowe przy wspólnym rozliczeniu

Dla osób, które są w stałym związku małżeńskim bardzo korzystnym rozwiązaniem może okazać się wspólne rozliczanie. Zgodnie z obecnymi przepisami podatkowymi małżonkowie mogą złożyć wspólny druk PIT, który jest podpisany wyłącznie przez jednego z małżonków. Sporą zaletą tego rozwiązania jest również to, że każdy może osobno korzystać nie tylko z ulg, ale również i odliczeń podatkowych. Pamiętać należy jednak o tym, że nie zawsze istnieje możliwość rozliczania się razem, dlatego też niższe progi podatkowe nie są dla każdego.

Czy wspólne rozliczanie jest opłacalne?

Wspólne opodatkowanie opłacalne jest wyłącznie wtedy, gdy jeden z małżonków zarabia na tyle dużo, aby przychody przekroczyły drugi próg podatkowy. Na największe korzyści finansowe mogą liczyć oczywiście te małżeństwa, w których to jedna ze stron nie pracuje, a druga generuje dochód w kwocie 171 056 zł. W takiej sytuacji cały dochód zostanie opodatkowany nie stawką 32%, a stawką 18%. Z matematycznego punktu widzenia małżeństwa z takim dochodem mogą oszczędzić 12,529,94zł. Warto skorzystać z pomocy doradcy podatkowego, który podpowie czy warto rozliczać się wspólnie z małżonkiem tak, aby móc wybrać niższe progi podatkowe i automatycznie płacić mniejszy podatek dochodowy.

Jakie warunki muszą być spełnione?

Jak łatwo się domyśleć, aby opodatkować się z małżonkiem trzeba oczywiście pozostawać z nim w ustroju wspólności majątkowej przez cały rok podatkowy. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że z wspólnego rozliczenia nie mogą skorzystać ci małżonkowie, którzy są w innym ustroju majątkowym. Warto wspomnieć także i o tym, że ze wspólnego rozliczenia nie mogą skorzystać także ci małżonkowie, którzy weszli w związek małżeński w danym roku podatkowym albo powróciły dopiero do ustroju majątkowego.

O czym należy pamiętać?

Przy podpisaniu deklaracji chęci rozliczania się wspólnie z małżonkiem należy zachować szczególną ostrożność. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że po podpisaniu stosownego formularza przyjmuje się na siebie pełną odpowiedzialność karną za podawane w deklaracji dane. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że gdy małżonek poda na przykład błędne informacje dotyczące swoich przychodów, to odpowiadają za nie dwie strony. Problemy mogą pojawić się również w sytuacji, kiedy to jeden z małżonków kwestionować będzie prawo do podpisu.

Jak rozlicza się dochody z najmu?

Przychody małżonków z najmu dolicza się automatycznie po połowie. Identycznie wygląda sytuacja w przypadku kosztów uzyskania przychodu i wszelkich ulg, które bezpośrednio związane są z tymi dochodami. Jeżeli dochody z najmu mają być doliczane wyłącznie do przychodów jednego z małżonków, to niezbędne jest złożenie stosownego oświadczenia pisemnego.

Więcej na temat progów podatkowych znajdziesz tutaj: https://kapitalni.org/pl/artykuly/progi-podatkowe-czym-sa-i-jak-dzialaja,73,250