Jak poprawić swoją zdolność kredytową?

Chcą zaciągnąć kredyt gotówkowy czy hipoteczny, potrzebna jest zdolność kredytowa, inaczej bank nie udzieli nam wsparcia finansowego. Obecnie zasady udzielania kredytu są dość restrykcyjne i trzeba udokumentować swoje dochody.

Dochody i forma zatrudnienia

Zanim zdecydujemy się na złożenie wniosku o kredyt gotówkowy, warto samodzielnie przeanalizować swoje finanse, ponieważ istnieje szereg skutecznych metod na to, aby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie kredytu.

Na zdolność kredytową wpływa szereg różnych czynników, oczywiście najważniejszą kwestią jest wysokość dochodów oraz wartość wszystkich zobowiązań. Ważna jest również forma zatrudnienia. Banki są najprzychylniejsze osobom, które są zatrudnione na umowę na czas nieokreślony, nieco podejrzliwie podchodzą natomiast do pracowników sezonowych, pracujących w oparciu o umowę o dzieło lub zlecenie. Inne kryteria brane pod uwagę podczas wyliczania zdolności kredytowe to wiek kredytobiorcy, jego sytuacja rodzinna oraz zajmowane stanowisko pracy.

Zobowiązania finansowe, historia w BIK

Przed podjęciem decyzji o złożeniu wniosku o udzielenie kredytu, warto sprawdzić czy nie jesteśmy obecni w rejestrze dłużników. Być może w przeszłości nie zapłaciliśmy jakiegoś zobowiązania na czas i trafiliśmy na czarną listę dłużników i nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Druga rzeczy to zamknięcie wszystkich niepotrzebnych kont bankowych np. kart kredytowych, rachunków debetowych, które niepotrzebnie obciążają naszą zdolność kredytową. One niestety też są brane pod uwagę podczas rozpatrywania przez bank wniosku kredytowego.

Przed próbą zaciągnięcia kredytu, warto uregulować wszystkie zobowiązania finansowe. Dużym atutem mogą okazać się nasze oszczędności, dzięki którym można wykazać, że jesteśmy odpowiedzialni i potrafimy odpowiednio zarządzać domowym budżetem, także będziemy na czas regulować płatności. Ważne jest to, aby zdawać sobie sprawę z tego, że możne negocjować z bankiem warunki umowy kredytowej.

Zdolność kredytowa jest kluczowa podczas podejmowania przez bank decyzji, czy otrzymamy kredyt czy też nie. Warto wcześniej na własną rękę sprawdzić, co możemy zrobić, aby ją poprawić i dzięki temu być bardziej wiarygodnym kredytobiorcą dla instytucji bankowej. Pamiętajmy też, aby dobrze przeanalizować swoje finanse, trzeba mieć pewność, że będziemy w stanie spłacać raty kredytu w ustalonych terminach. Ważne jest też to, aby nie traktować kredytu, jako dodatkowego źródła dochodów, życie za pożyczone pieniądze nie jest dobrym pomysłem.