Urlop macierzyński – co musisz o nim wiedzieć?
Kiedy długo wyczekiwane dziecko nareszcie pojawiło się na świecie, Ty w końcu możesz udać się na urlop macierzyński. Nie wiesz nic na jego temat? Jak on funkcjonuje? Jak będzie wyglądała kwestia wynagrodzenia? Spokojnie – wszystko Ci wyjaśnimy!
Ile trwa taki urlop?
Twierdzi się, że kobiecie, która urodziła jedno dziecko, może przysługiwać nawet rok płatnego odpoczynku. Warto jednak pamiętać, że nie ma obowiązku wykorzystania go w pełni! Należy mieć na uwadze fakt, że na wspomniany rok, składa się:
• podstawowy urlopu macierzyński w wymiarze 20 tygodni,
• dodatkowy urlop, który trwa 6 tygodni,
• urlopu rodzicielski, na który składa się 26 tygodni.
Każda mama musi pamiętać o złożeniu odpowiednich wniosków, aby dostać dodatkowy urlop i urlop rodzicielski. Dlaczego? Otóż są to nieobowiązkowe urlopy, z których kobiety mogą korzystać. Istnieje możliwość, aby dwa dodatkowe urlopy zostały wykorzystane przez ojca dziecka. Przyjmuje się, że coraz częściej taki podział wśród rodziców jest praktykowany. Może warto go rozważyć?
Komu należy się taki urlop?
Urlop ten należy się przede wszystkim pracownicom, które zatrudnione są na umowę o pracę. Tak naprawdę nie ma znaczenia to, ile wynosił ich staż pracy ani to, czy pracowały na cały, czy tylko część etatu. Kobieta, która była zatrudniona na czas określony, ma prawo do otrzymania urlopu macierzyńskiego, o ile ten okres pokrywa się z czasem trwania umowy. Urlop ten nie przysługuje osobom zatrudnionym na umowy zlecenie, o dzieło, bezrobotnym. Prawa do urlopu nie otrzyma również pracownica, która podczas trwania urlopu wychowawczego urodzi następne dziecko. Warto pamiętać o tym, że urlop macierzyński zalicza się jako okres składkowy do emerytury.
Ile będzie wynosić pensja podczas urlopu?
Pracownica będzie otrzymywała fundusze w formie zasiłku. Ich wysokość będzie uwarunkowana długością korzystania z danego świadczenia. W przypadku, kiedy kobieta zdecyduje się na urlop w wymiarze 26 tygodni – otrzyma wynagrodzenie w wysokości 100 procent. W sytuacji, kiedy zdecyduje się na następne kilka miesięcy (urlop rodzicielski) – jej pensja będzie wynosiła 60 procent. Istnieje też możliwość, aby pracownica od razu poinformowała, że będzie przebywać na urlopie rok, a wtedy pracodawca będzie zobowiązany do płacenia 80 – procentowego wynagrodzenia. Czy istnieje szansa na zmianę decyzji? Oczywiście! Kobieta może wrócić do pracy po pół roku wykorzystania urlopu macierzyńskiego, a wtedy jej zasiłek zostanie wyrównany do 100 procent.